Blog
lesna
Leśna
0 obserwujących 21 notek 10970 odsłon
Leśna, 28 października 2015 r.

Fenomen zakładów karnych

głosowanie w zakładach karnych

Aresztowani i osadzeni również i w tych wyborach nie zawiedli Platformy. Wyniki głosowań w zakładach karnych były bardziej przychylne PO niż przeciętnie wśród reszty społęczeństwa. Na poparcie tych słów zestawiłam wyniki z kilku przypadkowo dobranych zakładów karnych z wynikami głosowań z terenów, na których znajduje się ów zakład.

Ewidentnie w więzieniach znajduje się nadreprezentacja wyborców PO. W mojej próbie PiS zebrał w zakładach karnych średnio 24 punkty procentowe mniej, a PO średnio 28 punktów procentowych więcej. To bardzo dużo. Jednocześnie w więzieniach jest znacznie wyższy niż gdzie indziej odsetek głosów nieważnych.

Możliwe są trzy wyjaśnienia tej sytuacji:

1. Przestępcy po prostu preferują PO.

2. Ruch kontroli wyborów nie kontroluje komisji wyborczych w zakładach karnych, w związku z tym komisje wyborcze robiły co chciały i dokonały fałszerstw.

3. Osadzeni są skazani na oglądanie telewizji, która deprawuje ich sposób postrzegania ugrupowań poliycznych.

Teza pierwsza, acz smaczna, nie wydaje mi się prawdopodobna. Wybory powinny co prawda wynikać z systemu wartości, ale czy aż tak mogło by się to przełożyć na decyzje wyborcze? Nie sądzę.

Teza druga - mogłoby ją uprawdopodobnić większa niż, gdzie indziej liczba głosów nieważnych, zwłaszcza tych z większą niż jeden liczbą postawionych "x", ale liczba głosów nieważnych jest za mała na aż taki efekt w wynikach.

Teza trzecia jest w mojej intuicji najbardziej prawdopodobna. Więżniowie z braku innych źródeł informacji są szprycowani telewizyjną propagandą. Można by to oczywiście zbadać socjologicznie. Trzeba by było zobaczyć jaka jest korelacja między czasem poswięcanym na oglądanie telewizji a oddaniem głosu na dane ugrupowanie polityczne. Ponieważ obie te zmienne są również zależne od wieku, należałoby badanie przeprowadzić w poszczególnych grupach wiekowych.

Gdyby to jakiegoś socjologa zaciekawiło.

 


 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale